Nasze działania - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Stowarzyszenie
 DZIAŁANIA SĄDECKIEGO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ DZIECI ZŁOTA RYBKA

Jednym z najważniejszych celów naszego stowarzyszenia  jest wspieranie działań przedszkola skierowanych na wszechstronny rozwój dzieci. Od początku naszej działalności realizujemy wiele ciekawych projektów w które zaangażowani są członkowie stowarzyszenia oraz społeczność przedszkola.

Realizacja zajęć dla dzieci nie uczęszczających do przedszkola.

W latach 2009 -2010 członkowie stowarzyszenia prowadzili bezpłatne zajęcia dla dzieci  nieuczęszczających do przedszkola. Były to zajęcia umuzykalniające, plastyczne czy logopedyczne.
W zajęciach uczestniczyło 20 dzieci wraz ze swoimi rodzicami.

 
 
 
 
 
 

Wzbogacanie bazy edukacyjnej przedszkola-zakup nowych materiałów rozwojowych

Członkowie stowarzyszenia poprzez swoje działania wzbogacają  środowisko edukacyjne przedszkola.             W miarę posiadanych środków zakupywane lub pozyskiwane są materiały rozwojowe, zabawki czy pomoce dydaktyczne.
W 2010 przedszkole wzbogaciło się o nowe zabawki od pań z Federacji Polek w Kanadzie. W 2014 roku
   w ramach projektu „Trójkąt Montessori” grupy montessoriańskie  otrzymały nowe materiały rozwojowe w wysokości 2.000 $ .  


Udział członków stowarzyszenia w konferencjach, warsztatach, spotkaniach promocja przedszkola oraz stowarzyszenia.

Wystąpienia na konferencji „Dziecko wobec wartości”  zorganizowanej  przez  Samorząd Województwa Małopolskiego Instytut Dialogu Międzykulturowego im. J.Pawła II w Krakowie -2010 r. W Małopolskej  konferencji „Dobry start dziecka w przedszkolu i szkole”  z udziałem prof. zw dr hab. Marty Bogdanowicz. W Małopolskiej
Nowy Sącz 2012,  w I Międzynarodowej konferencji "Wyzwania Współczesnej Edukacji- Inkluzja, Terapia, Wspieranie Rozwoju" Nowy Sącz 2014, w II Międzynarodowej konferencji „Wyzwania współczesnej edukacji rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych”- Nowy Sącz 2015, II Forum Nasze Małe dziecko „Pomóż mi samemu to zrobić” Biecz 2015 ,
Członkowie stowarzyszenia organizują   warsztaty montessoriańskie  dla rodziców, nauczycieli i osób zainteresowanych, w ten sposób  propagują  pedagogikę Marii Montessori.

Współudział w organizacjach imprez i uroczystości

Stowarzyszenie wspiera działalność przedszkola podczas organizacji rodzinnych konkursów poprzez pomoc w ich organizację oraz zakup atrakcyjnych  nagród dla ich uczestników. Staramy się aby temat             i charakter konkursów zmieniał się co roku. Odbyły się konkursy: Najpiękniejszy karmnik (wykonanie karmnika dla ptaków), Moja ulubiona bajka (konkurs plastyczny), Książeczka na zdrowie ( rodzice tworzą tekst opowiadania a dzieci wykonują ilustracje) , konkurs fotograficzny Spacerkiem po Nowym Sączu, Anioły (konkurs plastyczny wykonanie przestrzennych aniołów), Szopka Bożonarodzeniowa (konkurs na wykonanie oryginalnej szopki), jesienne drzewa (konkurs plastyczny). Konkursy rodzinne cieszą się dużym powodzeniem, co roku coraz większa ilość rodzin w nich uczestniczy.  

 
 
 
 
 
 

Przedszkole organizuje festyny rodzinne, które odbywają się co rocznie pod innym hasłem
w naszym przedszkolnym ogrodzie: Warsztaty cyrkowe, Afryka dzika, Powitanie jesieni,
Festyn Kosmiczny,  Urodziny Kubusia Puchatka, Wśród Indian.

Członkowie stowarzyszenia organizują wiele ciekawych propozycji skierowanych do dzieci i ich rodziców. Festyny to również okazja do organizacji pchlego targu, jesiennej spiżarni, warsztatów cyrkowych, głośnego czytania dzieciom, kiermaszu książek,  zorganizowania ogrodowej kawiarenki (z wypiekami pań ze stowarzyszenia) czy rodzinnych gier i zabaw terenowych. Wszyscy na naszych festynach bawią się znakomicie.

 
 
 
 
 
 

Wspieranie imprez artystycznych.

Przedszkole jest organizatorem Przeglądów Form Teatralnych dla dzieci z miejskich przedszkoli Nowego Sącza oraz co rocznych spotkań w teatrze na które przygotowuje spektakle teatralne Stowarzyszenie wspiera działania twórcze przedszkola w zakupie materiałów oraz szycie strojów , zakup nagród dla dzieci oraz aktywny udział członków stowarzyszenia w organizację przeglądów. Członkowie stowarzyszenia odgrywają również wiele ról aktorskich podczas spektakli teatralnych.

Udział w międzynarodowym projekcie „Montessori Triangle”

Projekt realizowany był w latach 2014-2015 , polegał na wymianie doświadczeń z nauczycielami oraz placówkami Montessori w Azerbejdżanie (Ganja) , USA (Boulder) oraz placówkami w Nowym Sączu oraz Krakowie.  
Na początku 2014 roku przyjechały do Polski goście z Ganji. Nauczycielki odwiedziły przedszkola

i szkoły Montessori w Krakowie oraz nasze przedszkole w Nowym Sączu. Podczas rozmów okazało się, że nasza placówka którą odwiedziły kilka lat temu stała się inspiracją do założenia pierwszego
w Ganji przedszkola Montessori. Podczas wizyty nauczyciele wraz z rodzicami i dziećmi Grupy III przygotowały wspólne spotkanie „Dzieci świata” .
W maju nauczyciele z Polski wyjechali do Boulder w Colorado. Miasto Boulder leży u  stóp Gór Skalistych, które rozciągają się wzdłuż miasta. Uważane jest za najszczęśliwsze i jedno z najzdrowszych miast  Ameryki, przyjazne dla ludzi młodych , emerytów jak i artystów. Nam bardzo podobał się klimat tego miasta, bardzo dużo ludzi, którzy jeżdżą na rowerach, biegają , wspinają się na skałach, chodzą po górach. W Boulder znajduje się jeden z największych uniwersytetów  w Ameryce, University of Colorado Boulder czy  Naropa Uniwersytet –prywatny uniwersytet zasad buddyjskich. Zwiedziliśmy piękne miejsca w Górach Skalistych jak choćby Eldorado Canion , który jest doskonałym miejscem do uprawiania wspinaczki górskiej. Denever zachwycił nas architekturą, sztuką mogliśmy zwiedzić  Colorado State Capitol czy Muzeum . Odwiedziliśmy placówki państwowe oraz prywatne; Community Montessori School. Zwiedzanie szkoły rozpoczęłyśmy od spotkania z jej dyrektorem, która przedstawiła organizację pracy w placówce. Mogłyśmy zobaczyć organizację przestrzeni, materiały montessoriańskie, pracę dzieci i nauczycieli. Każda z nas miała możliwość zobaczyć wiele klas zarówno przedszkolnych jak i szkolnych. Byliśmy zachwycone indywidualną pracą dzieci, które pracowały w ciszy , skoncentrowane i  zmotywowane do działania i indywidualnej pracy oraz swobodą dzieci, postawą i osobowością nauczycieli. Prywatne przedszkole Sunflower Pre-School. Nie duże lecz urokliwe przedszkole zachwyciło nas klimatem , nastawieniem na naturalizm, przyrodę. Zwróciliśmy uwagę na organizację niewielkiego placu zabaw, który służy dzieciom przez cały rok niezależnie od pogody. Plac zabaw pozwala dzieciom prowadzić  doświadczenia z wodą piaskiem, kamieniami, drewnem, bawić się w teatr,  czy swobodnie wykorzystywać zaproponowane im urządzenia. Kolejną placówką, którą wizytowałyśmy przez dwa kolejne dni była prywatna szkoła Jarrow Montessori School. Szkoła i przedszkole rozmieszczona w niewielkich parterowych budynkach położonych wśród zieleni na dużym obszarze, gdzie dzieci schodząc się  mają możliwość biegania, budowania i hodowli w małych ogródkach czy też w drewnianych skrzynkach. Sale przedszkolne w których miałyśmy możliwość obserwowania pracy dzieci i nauczycieli wyposażone w materiał montessoriański, zachęcają do indywidualnej pracy. Rozmowy z nauczycielami i dyrektorem przybliżyły nam strukturę funkcjonowania placówki ale również stronę organizacyjną pracy grup przedszkolnych co pomogło nam zaplanować wiele zmian w pracy naszych grup montessoriańskich.     
W  maju 2015 roku odbyła się rewizyta nauczycieli amerykańskich w Krakowie oraz Nowym Sączu. Zwiedzanie przedszkola rozpoczęło się od spotkania z dyrektor Beatą Majewską, która przedstawiła organizację pracy w placówce, a następnie amerykańskie nauczycielki mogły zobaczyć otoczenie montesoriańskie w sali przedszkolnej, pracę indywidualną dzieci i nauczycieli i obserwowały lekcje biologii i historii. Dzieci z folklorystycznego zespołu działającego w przedszkolu „Sądeckie dzieci” zaprezentowały wiązankę tańców i zabaw lachowskich, a rodzice z grupy III wspólnie z dziećmi przedstawili opowieść „Wędrówki po Polsce”. Wspólny „lunch” i zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego przybliżył gościom tradycje i historię naszego regionu. Wieczorem odbyło się spotkanie z nauczycielami, rozmowy, oglądanie filmów oraz prezentacji.
Udział w projekcie był fantastyczną przygodą ; wymianą doświadczeń, poznaniem nowych miejsc oraz nawiązaniem kontaktów z niezwykłymi osobami.  Wizytując placówki w USA wiele się nauczyłyśmy, wiele rozwiązań przeniesiemy do naszego przedszkola jednak co najbardziej chciałybyśmy zaszczepić to duch Marii Montessori, który w każdej grupie i w każdym nauczycielu był obecny. W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim organizatorom projektu, Charles Merrill, Julii Boudreaux, sponsorom a przede wszystkim Jane i Johnowi Zola za wspaniałą opiekę, wypełniony atrakcjami czas, ciepłe przyjęcie, cenne uwagi i dobre serce. Jesteśmy pełne wiary, że doświadczenia zdobyte w ramach projektu będą procentowały w wychowaniu i nauczaniu dzieci

w naszym przedszkolu.

 
 
 
 
 
 

Współpraca z innymi organizacjami, stowarzyszeniami

Stowarzyszenie współpracuje z wieloma organizacjami, placówkami na terenie lokalnym, w Polsce również za granicą. Wśród nich są takie organizacje jak Polskie Stowarzyszenie Montessori (wiele osób jest również członkami PSM) , Federacja Polek w Kanadzie, przedszkola i placówki montessoriańskie
       w Polsce i na świecie, Sursum-Corda, PWSZ w Nowym Sączu, Pałac Młodzieży.
Przykładem aktywnej współpracy są działania realizowane z Małopolskim Towarzystwem Oświatowym. Często w przedszkolu,  gościmy studentów z różnych regionów świata; Belgii, Tybetu, Mołdawi, USA czy Azerbejdzanu. Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami ale również jest to okazja do zdobywania nowych doświadczeń.  Jedna z wielu wizyt przebiegała tak…..

Odwiedziła nas Julie Boudreaux , członek naszego stowarzyszenia ,wraz ze studentami tybetańskimi
,       a towarzyszyła im prezes Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego Alicja Derkowska. Julie zapoznała dzieci z tradycją amerykańską jaką jest święto Dziękczynienia obchodzone w USA .Dzieci wspólnie z Julii upiekły ciasto dyniowe a przepis na ten szczególny smakołyk zabrały do domu dla mamy. Opowieść        i ilustracje o angielskich pielgrzymach i pierwszy rok ich pobytu na ziemi amerykańskiej bardzo zaciekawiły nie tylko dzieci ale i studentów z Tybetu, którzy uważnie słuchali historii, która przybliżyła im zwyczaje innych narodów. Kolejną kulturą z którą zetknęły się dzieci w tym dniu to Tybet, młodzi ludzie przybyli w strojach regionalnych, śpiewali piosenki, uczyli dzieci tańca oraz kilku słów tybetańskich,                  a przede wszystkim nawiązali bliski kontakt z dziećmi, którym nie przeszkadzała bariera językowa. Młodzież ta studiuje język i literaturę Tybetu na Minzu Uniwersity of China, który jest najbardziej znanym              i cenionym uniwersytetem, gdzie mogą uczyć się wszystkie mniejszości narodowe (etniczne) zamieszkujące na terytorium Chin. W tyglu kulturowym na koniec znalazła się Polska z ludowymi przyśpiewkami, zabawami i w polskich barwach narodowych. Nauczyciele opowiadali o naszym święcie narodowym obchodzonym 11 listopada, a wszyscy goście otrzymali polskie biało -czerwone kotyliony, wykonane przez dzieci. Wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że cały świat jest bardzo ciekawy, barwny, złożony z wielu niesamowitych historii, ważnej przeszłości o której nie możemy zapomnieć, ale to Ojczyzna jest bliska sercu każdego z nas.

 
 
 
 
 
 

Budowa nowego placu zabaw dla dzieci

Przedszkole posiada duży zielony teren wokół budynku,  na którym znajdowały się  stare do 2014 roku, zamontowane od początku istnienia przedszkola (1977 roku) wysłużone urządzenia, które nie były atrakcyjne
, a przede wszystkim bezpieczne dla dzieci; stara zjeżdżalnia, karuzela, ulubione przez dzieci huśtawki oraz piaskownica.   Pomimo zgłaszanie potrzeb modernizacji ogrodu nie udało się pozyskać funduszy z urzędu miasta na realizację tej inwestycji.
Jednym z celów stowarzyszenia jest wspieranie działań przedszkola. Członkowie stowarzyszenia postanowili stworzyć  nowy naturalny plac zabaw dla dzieci. Temu celowi poświęciliśmy ostatnie
5 lat naszej działalności.  Było to bardzo trudne przedsięwzięcie, które wymagało wielu różnorodnych pomysłów, wspólnie spędzonego czasu, pozyskiwania sponsorów, organizacji wielu akcji.

 
 
 
 
 
 

Etapy powstawania placu zabaw:

Analiza potrzeb i marzeń dzieci, rozmowy, rysunki dzieci „Mój wymarzony plac zabaw”


 

Marzenia dzieci oraz nasze pomysły zgodne z pedagogiką Marii Montessori przekazałyśmy znajomej Pani architekt, która nieodpłatnie wykonała projekt oraz dokumentację.

Projekt bardzo nam się spodobał, przystąpiliśmy więc do opracowania biznes planu. Po analizie cen urządzeń, które miałyby się znaleźć w naszym ogrodzie, byłyśmy  zaskoczone  wysokością cen poszczególnych elementów, montażu oraz transportu. Stwierdzając że musielibyśmy chyba zbierać dziesięć lat na uzyskanie potrzebnych środków, rozpoczęłyśmy   poszukiwania możliwości pozyskania funduszy ze środków unijnych,  niestety stowarzyszenie nie spełniało  kryteriów do ubiegania się o takie środki.

Rozpoczęła się mozolna praca nad pozyskiwaniem sponsorów, tworzeniem pomysłów jak pozyskać potrzebne fundusze. Naszą mocną stroną  jest kreatywność , zaangażowanie , chęć pracy na rzecz naszego środowiska oraz aktywność społeczna  członków stowarzyszenia.  Z pomocą przyszły nam inne stowarzyszenia , nasi wspaniali rodzice którzy wspierali nasze działania, sponsorzy,  wiedza, pomoc i doświadczenie przyjaznych nam osób. Choć nie ukrywamy, że było łatwo.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do zamontowania dwóch urządzeń, które zakupiło stowarzyszenie.

 
 
 
 
 
 

Z pomocą przyszli nam rodzice, którzy ofiarowali swój czas, sprzęt oraz pracowników, którzy  wykonali wstępne prace remontowe. Nie odbyło się bez problemów,  okazało się że nasz ogród ukrywa „podziemne skarby” w postaci wielkich fundamentów po byłych zabudowaniach.

Musieliśmy przyciąć oraz przenieść w inne miejsce nasze piękne drzewa, z pomocą przyszli nieustraszeni strażacy.
Gdy teren został odpowiednio przygotowany rozpoczął się montaż urządzeń.; fabryki piasku, zestawu Tarzan Natura.
Kolejno powstała „zaczarowana alejka”, przy której posadziliśmy rośliny. Efektem wspólnych działań członków stowarzyszenia, pracowników przedszkola oraz rodziców jest również nowy ruchomy mostek.

Wszystkie urządzenia dla dzieci w ogrodzie zostały zakupione w Firmie Lars Laj i posiadają odpowiednie atesty.  Pracownicy przedszkola wykonali ogrodzenie do fabryki piasku, ławki wokół drzew oraz skrzynie przeznaczone do  sadzenia roślin dla dzieci a drzewo przekazał tata Sławka z Gr.I. Niedługo w naszym ogrodzie pojawi się drewniany domek oraz inne materiały do zabaw i pracy w ogrodzie.


Planujemy w nowym roku szkolnym 2015/2016  zorganizować przedszkolny , rodzinny piknik w ogrodzie podczas którego dokonamy uroczystego otwarcia nasze placu zabaw.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego