150 rocznica urodzin Marii Montessori - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności 2020 > Marzec 2020
 
 
 
150 rocznica urodzin Marii Montessori

”Człowiek samodzielny, odpowiedzialny za siebie i za świat,
potrafiący kochać i dawać miłość – to pewnego rodzaju
ideał wychowawczy Montessori”


Rok 2020 jest szczególnym rokiem dla sympatyków Marii Montessori. Na całym świecie organizowane są uroczystości upamiętniające 150
rocznicę urodzin Marii Montessori, jej wpływ na edukację dzieci. Maria Montessori była niezwykłą kobietą – pierwszą kobietą we Włoszech, która otrzymała tytuł doktora medycyny, a potem 40 lat swojego życia poświęciła dzieciom i realizowaniu swojej koncepcji wychowania. Na pierwszym miejscu zawsze stawiała dziecko. Walczyła o prawa kobiet, o prawa dzieci, wspierała reformy społeczne.
Radosnym wspomnienie o Jubilatce było spotkanie w teatrze 3 marca 2020 roku w Nowym Sączu zorganizowane przez Miejskie Przedszkole nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Montessori i Montessori Społeczną Szkołę Podstawową „Splot”. Na tę okazję powstał specjalny film opowiadający o Marii Montessori oraz jej koncepcji wychowania. Widzowie mogli obejrzeć prezentację fotograficzną „Dzieci Montessori”,
która przedstawiała kompozycję archiwalnych i aktualnych fotografii. Dzieci z przedszkola i szkoły zaśpiewały urodzinową piosenkę, którą śpiewają montessorianie na całym świecie „My hand in your hand” napisaną przez Kate Oliver. Dzieci i nauczyciele z przedszkola wspólnie przedstawiły wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy w niecodziennej interpretacji scenicznej, występ zakończył taniec z chustami i wachlarzami.
Koncepcja wychowania Marii Montessori w Miejskim Przedszkolu nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im Marii Montessori w Nowym Sączu realizowana jest od 1995 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców, jak i nauczycieli. Na przełomie 25 lat w naszym przedszkolu powstały kolejne grupy, w których realizowania jest metoda Montessori w tym również grupa integracyjna. Prekursorką Montessori była Julie Boudreaux, absolwentka szkoły Montessori w USA, nauczyciel Montessori, darczyńca i prekursorka tej metody. Trzy lata temu z Jej inicjatywy powstała pierwsza w Nowy Sączu  Montessori Społeczna Szkoła Podstawowa „Splot”. Julie razem z mężem Charlesem Merrillem zawsze wspierała i do dziś wspiera dobrą edukację nie tylko w Nowym Sączu, ale i na całym świecie. Obie placówki objęte są patronatem Polskiego Stowarzyszenia Montessori w Polsce.
„Jeśli chcemy pomóc dziecku w odkrywaniu świata, musimy być w stanie odkryć Go dla nas samych, aby potem znaleźć metodyczny i dydaktyczny sposób na otwierania świata dzieciom” – pisała Maria Montessori

fot. Aneta Wójcik                                                                         
Beata Majewska, nauczyciel Montessori,

dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 14
z Oddziałami Integracyjnymi im Marii Montessor,
doradca metodyczny Montessori Społecznej
Szkoły Podstawowej „Splot” w Nowym Sączu

                                                                               


 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego